YAŞAM KOÇLUĞU
“Koç”luk hizmeti bir yönlendirme programı olup katılımcının iş, özel ve sosyal hayatında denge oluşturarak kendini gerçekleştirmesine, bununla beraber kendisiyle ilgili farkındalığın artmasına, insanlar arası ilişkilerde daha başarılı olmasına, liderlik becerilerinin artmasına, katkıda bulunacaktır.

Koçluk kişinin, kendine daha fazla zaman ayırmasına ve geleceğine ilişkin daha net plan yapmasına yardımcı olmak, güçlü ve zayıf yanlarını keşfederek, kendini sorgulayan, çözümlerini üreten, kendi kendini yeniden yapılandıran, sürekli ve sonu gelmez öğrenme yöntemlerinden biridir.

Kişisel yaşam kalitesinin en üst düzeye çıkarıldığı bir süreçtir.
Bu sürecin doğal bir parçası olarak, kişisel değerler ve yaşam vizyonu, hedefler ve yaşam dengesi üzerinde çalışılır.
Koç kişinin düşünme ve harekete geçmesini desteklemek üzere bazı makaleler, yapılacaklar listesi, değerlendirmeler ya da metotlar şeklinde ek kaynaklar verebilir.
Koçluk ilişkisinin sürekliliği kişinin ihtiyaçları ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir. Terapi ve danışmanlık geçmişle ilgilenir, koçluk ise gelecekle ilgilenir.
Öncelikli odak nokta kişinin iş ya da özel hayatında belirli hedeflere ulaşmak için stratejiler oluşturmaktır.
Gerçekten ne istediğini keşfetmek ve kendi başarı hayaline yol almak.
Hayattan istediklerini almak konusunda sahip olduğu bireysel nimetlerin farkına varmak.
İlişkilerinin kalitesini artırmak ve üretken ilişkiler kurmak.
Konsantrasyon, etkili dinleme, yorumlarının ve tutumlarının farkına varma gibi kritik becerileri geliştirmek.
İç motivasyonu yaşamak
Tatmin hissiyle yaşarak ilerlemek.
Sahip olduğu ya da istediği iş alanında maksimum başarıya yol almak
Önemli olan kendimizi yakından tanımak ve kendi ilgi alanlarımıza, becerilerimize, seçimlerimize, özelliklerimize, güçlü yanlarımıza ve yaşam amacımıza en uygun olan alanı belirleyip o yoldan ilerleyebilmektir.
En çok sporcular ve müzisyenler hedef belirlemek, potansiyellerini keşfetmek, çabalarını etkin hale getirmek için tarafsız bir uzmana ihtiyaç duyarlar. Hiçbir ciddi sporcu ya da müzisyen başka türlü başarılı olabileceğini aklına bile getirmez. Koçluğun katkısı, vasatı başarılıdan ayıran eşikte kendini gösterir. Ünlü Alman futbolcu Beckenbauer’i başarıdan başarıya taşıyan ve onu dünya futbolunun imparatoru yapan ve futbolu bıraktıktan sonra yaşamında yeni bir sayfa açan ve onu B.Münih’in başkanlığına taşıyan şey bir koçla çalışmayı tercih etmesi olmuştur. Robert Schwan, Beckenbauer’un uzun yıllardan beri koçluğunu sürdürmektedir.

Allen Hamilton danışmanlık firmasının 2004 yılında yaptırdığı bir araştırmaya göre, koçluğa yapılan yatırımların geri dönüşü (ROI) yüzde 689. Fortune 1000 şirketlerinde üst düzey görevlerde bulunan ve koçluk almış 100 yönetici arasında yapılan başka bir araştırma da, koçluk alan yöneticilerin yüzde 73’ünün hedeflerini tamamen gerçekleştirdiklerini, yüzde 57’sinin daha verimli olduklarını, yüzde 22’sinin kar artışı sağladıklarını, yüzde 77’sinin astlarıyla, yüzde 71’inin ise üstleriyle ilişkilerinde olumlu gelişmeler yaşandığını gösteriyor.

KOÇLUK SİZE NE KAZANDIRIR? 
Kendini tanıma “Ben kimim?”
Hayat kalitemi arttırmak için neler yapabilirim?
Liderlik becerilerini geliştirmek
Farkındalık oluşturmak
Duygusal zeka yetkinliklerini arttırmak
İş, özel, sosyal yaşamdan keyif alma ve dengeli yaşama
Kendi kısıtlamalarının farkına varıp, aşma yollarını oluşturma
Kendi kendini motive edebilmek
Performansı arttırmak
Hedeflere ulaşmak

SÜREÇ
Haftada 1- 1,5 saat 10 Hafta


 
Adres : Mandıra Cad. No:4 Konak İş Merkezi B Blok D:26
Hasanpaşa - Kadıköy - İSTANBUL

Telefon : 0216 545 44 05

Cep Telefonu: 0 532 221 12 30

E-posta : bilgi@aktifakil.com